Bishop Gregory J. Hartmayer, OFM Conv.

Bishop Gregory J. Hartmayer was appointed the fourteenth bishop of the Diocese of Savannah by Pope Benedict XVI on July 19, 2011. He was consecrated and installed on October 18, 2011.


Gregory John Hartmayer was born in Buffalo, New York, one of four children of John and Sally Hartmayer. He was raised in nearby Tonawanda, where he received his early education at St. Amelia School. He graduated from Cardinal O'Hara High School in 1969.

In 1969, Hartmayer joined the Order of Friars Minor Conventual, commonly known as the Conventual Franciscans, at the St. Joseph Cupertino Friary in Ellicott City, Maryland. He took his simple vows as a Conventual Franciscan friar on August 15, 1970, before making his solemn profession on August 15, 1973. He also studied at St. Hyacinth College and Seminary in Granby, Massachusetts, where he obtained a Bachelor of Science degree in philosophy in 1974. From 1974 to 1975, he taught at Archbishop Curley High School in Baltimore. He then returned to New York to study theology at St. Anthony-on-Hudson Seminary in Rensselaer, receiving a Master of Theology degree in 1979.

Bishop Hartmayer was ordained to the priesthood by Bishop Howard J. Hubbard on May 5, 1979, at the Cathedral of the Immaculate Conception in Albany, NY. He then returned to Archbishop Curley High School, where he served as a guidance counselor and teacher (1979-1985) and principal (1985-1988). In 1980, he earned a Master of Arts degree in pastoral counseling from Emmanuel College in Boston. He served as principal of his alma mater of Cardinal O'Hara High School in Tonawanda from 1988 to 1989, when he became principal of St. Francis High School in Athol Springs. He received a Master of Education degree in Secondary Catholic School Administration from Boston College in 1992.

Following a three-month sabbatical at St. Patrick Seminary in Menlo Park, California, Bishop Hartmayer briefly served as an instructor at John Carroll Catholic High School in Fort Pierce, Florida, in 1995. In August of that year, he was named pastor of St. Philip Benizi Church in Jonesboro, Georgia. He became pastor of St. John Vianney Church in Lithia Springs, in July 2010.

On July 19, 2011, Bishop J. Kevin Boland of the Diocese of Savannah announced his retirement and Pope Benedict XVI appointed Hartmayer as the bishop of the diocese. His consecration took place on October 18, 2011, at the Cathedral of St. John the Baptist in Savannah, Georgia.

Conventual Franciscan Appointments: Past definitor of the St. Anthony of Padua Province; guardian of friaries in Baltimore, Tonawanda, NY, Athol Springs, NY, Jonesboro and Lithia Springs, GA.

Board Appointments: Board of Directors of the Catholic Legal Immigration Network, Inc. (CLINIC), 2016. Board of Directors of St. Vincent de Paul Regional Seminary, Boynton Beach, FL, 2015.

USCCB Committee: Member of the Administrative Committee. Committee on Priorities and Plans, 2016. Member of the subcommittee on Aid to the Church in Central and Eastern Europe, 2012 to the present.

Hobbies: Golf, walking and watching the Atlanta Braves.

Go to top
.